fbpx

Fontainebleau

Po první úspěšné výpravě do vysokohorských podmínek Zillertallských Alp je třeba trochu zpomalit, vydechnout a užít si první podzimní dny.

Místo jako stvořené pro takovou to poklidnou lezeckou seanci se nachází v kouzelných lesích nedaleko Paříže. Fontainebleau, proslulý jako jedna z nejlepších a největších boulderingových oblastí na světě si okamžitě zamiluješ, nejen pro dominantní pískovcové balvany zvedající se z písečných pláží, ale také pro svou jedinečnou atmosféru ticha a klidu nekonečných lesů kam až oko dohlédne.

Jedna malá, devítičlenná skupina doplněna průvodcem, který je v této oblasti jako doma vyráží 8. 9. z Hangaru vstříc dalšímu dobrodružství.

Přidáš se taky??

Fontainebleau se nachází necelých 60 km od Paříže a je považován za jednu z největších a nejlepších boulderingových oblastí na světě. Lezení v těchto starých, až magických lesích má dlouholetou tradici spadající do 19 století! Někdy kolem roku 1874 zde začala malá skupina alpinistů z Paříže trénovat na alpské kopce, za což tenkrát sklidili jen posměch. Nikdo netušil, že tato skupina smýšlející zcela odlišně od ostatních lezců této doby zde zasadila kořínek úplně nového sportu a otevřela jednu z největších a nejlepších oblastí vůbec. Postupem času se stal Fontainebleau duchovním domovem boulderingu. Dnes v těchto krásných lesích o rozloze 250 km ², najdete tisíce označených pískovcových věží a na nich desítky tisíc pojmenovaných lezeckých cest. Fontainebleau skýtá nekonečné možnosti lezení, perfektní přístup a bezpečné padání povětšinou na písečný a rovný povrch. Prostě boulderingový ráj na zemi.

Náročnost

Tato výprava je prakticky nenáročná a je určena pro začínající a mírně pokročilé lezce. Přesuny k pískovcovým věžím a kamenům jsou většinou do 30 minut chůze s bouldermatkou na zádech. Navštívíme však i oblasti, které jsou vzdáleny pouze 5 minut chůze od vozidla. Obtížnosti zkoušených cest budou od stupnice 5A a záleží pak na každém, kolik a jak těžké cesty zvolí.

Průvodce

Ahoj, jmenuji se Urban Petr,

Pocházím z Kežmarku, SVK, lezení se věnuji 13 let. V bouldering jsem fanatik, poetik, teoretik, no v první řadě praktik. Samozřejmě ocením sportovní lezení s lanem, nuže bouldering je prostě “jiná káva”. Po dostatečném zapracování do pozice bouldrista, se bavíme o víře a životním stylu. Slovo fanatismus je nedostačující !!! Není to jen o silných prstech a betonpumpách v tricepsy, ale hlavně o psychickém rozkvětu a toleranci se živelnou přírodou, která ti dá hravě na “prdel”.

Slunce, šutry, kvalitní vínko a lezení, to je mé druhé jméno.

Na cestě k vaším prvním krůčkům, radou o pomoc, pocitech štěstí, pocitech úzkosti a bolesti, budu stát po vašem doslova boku, zadku, předku, podám užitečné informace a know how. Celý výlet se ponese v hesle “musíš mastit” !!! 😀 (Objasníme přímo v terénu).

Bezpečnost

Bouldering sebou nese objektivní rizika, která nelze vyloučit. Jedná se zejména o nekontrolovaný pád z výšky maximálně třech metrů, který při nedodržení pokynů průvodce může vést k pohmožděninám, výronům a v krajních případech i zlomeninám. Je třeba dodržovat všechny zásady tohoto jinak jedinečného a krásného sportu. Vše bude na místě důkladně vysvětleno, a to zejména správné posouvání speciálních dopadových matrací tzn. „bouldermatek“ a techniku vzájemného chytání, která se nesmí podcenit! Průvodce na akci zajišťuje pouze maximální podporu a logistické zázemí, samotný výstup je pak na každém z nás. Fontainebleau je však známý svým povětšinou rovným a písčitým povrchem, což v kombinaci s boulder matrací dělá z této oblasti jednu z nejbezpečnějších vůbec.

Doprava

Pojedeme v malé skupince maximálně devítii lidí. Pro dopravu použijeme novější a pohodlnou dodávku, která vyniká spolehlivostí. Řídit bude většinou průvodce, po domluvě nebo v případě nutnosti některý z účastníků.

Ubytování

Ubytování je v ceně výpravy zajištěno v pronajatém, plně vybaveném domě se společenskou místností a kuchyní. Dům se nachází cca 8 minut od první velké lezecké oblasti.

Stravování

Jídlo si každý řeší sám. V domě je plně vybavená kuchyň. Společné vaření, nebo vaření ve skupinách či jednotlivě bývá proto nejlepší volbou. Část jídla si můžeme nakoupit již v Čechách, většinu však na místě v supermarketech. Samozřejmě je možné zajít si do restaurací, které jsou nedaleko ubytování.

Výbava a půjčovna

Fontainebleau je oblast, kam se jezdí za lezením prakticky celoročně. Koncem března bývají dobré podmínky, může se však stát, že bude chladněji, a proto doporučujeme teplé oblečení sebou. Pod bouldery je ideální tenká či hrubší péřová bunda a dostatečně slušivá zimní čepice. Bambule výhodou. Toto je záruka, že mezi jednotlivými přelezy nevychladnete😉

Zapůjčení bouldermatek je v ceně výpravy. Na vyžádání je možno také zapůjčit lezecké boty. Také doporučujeme vzít s sebou dostatečné množství magnesia a krém na prolezenou kůži na rukou.

Program
 1. Den:

Ranní odjezd z lezeckého centra HANGAR v brzkých ranních hodinách

 1. Den:

Warp up v oblasti Buthiers Tennis/Piscine, která je cca 8min autem. Hezká oblast, kde je nespočet pískovcových věží v obtížnostech od 5A přímo u auta.

 1. Den:

Návštěva oblasti Le Cuvier (Bas Cuvier). Tato oblast je jedna z nejznámějších v celém fontáčovském lese. Nachází se zde první 6A z roku 1946, cesta La Marie-Rose.

 1. Den:

Třetí den lezení a tedy kritický. Svaly bolí, kůže pálí, ale ještě to půjde! Další parádní oblast Cul de Chien. Je to oblast v jedinečném prostředí, kde jsou veškeré bouldry poházené na písečné „sahaře“. Nachází se zde legendární cesta Le Toit du Cul de Chien. Ti z vás, kdo už budou mít dost a nebudou chtít o lezení ani slyšet, můžou dát match v Pétanque:D Výherce si pak vychutná pohodu na lehátku, na písečné pláži s drinkem z kokosového ořechu.

 1. Den:

Restday. Návštěva Paříže.

 1. Den:

Odjezd do oblasti Franchard Isatis. V této oblasti se nacházejí jedny z nejznámějších cest jako Karma nebo Rainbow Rocket. Jsou zde stovky bouldrů v obtížnosti od 3 do 7c.

 1. Den:

Oblast Roche aux Oiseaux. Třešinka na lezeckém dortu. Až příliš mnoho krásných cest na přelezení. Poslední den už toho ale bývá víc než dost. Proto vybereme pár nejkrásnějších linek a v odpoledních hodinách navštívíme město Fontaineblau, s jedním s nejrozsáhlejších zámeckých parků, zařazený do světového dědictví UNESCO. Zde dáme zasloužený strečink a jógu a společně se rozloučíme s tímto lezeckým rájem.

 1. Den:

Návrat do Brna.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Sportovního lezení Hangar a Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláře Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

Cena: 13 990 Kč
Termín: 3. – 10. 9. 2022
Cena zahrnuje:

 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • 7x noc v plně vybaveném domě
 • Vysvětlení metodiky a techniky boulderingu
 • Zajištění průvodce se zkušenostmi a adekvátním vzděláním
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě, GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (bouldermatky, náhradní lezečky)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH

Cena nezahrnuje:

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Vstupy do parků

Poznámka k výpravě: Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 7.

Partner výpravy

V případě, že nastanou jakékoliv komplikace s omezením vjezdu do zahraničí, budou si moct účastníci vybrat ze dvou variant: a) vrácení peněz v plné výši do 24 h na účet. b) přihláška na nový termín stejné výpravy.

Objednávka výpravy

(odkaz Vás přesměruje na partnery výpravy Expedition club)