fbpx

Fontainebleau

Fontainebleau, proslulý jako jedna z nejlepších a největších boulderingových oblastí na světě, si okamžitě zamiluješ, nejen pro dominantní pískovcové balvany zvedající se z písečných pláží, ale také pro svou jedinečnou atmosféru ticha a klidu nekonečných lesů kam až oko dohlédne.

Jedna malá, devítičlenná skupina doplněna průvodcem, který je v této oblasti jako doma vyráží 2. 9. z Hangaru vstříc dalšímu dobrodružství.

Přidáš se taky??

Fontainebleau se nachází necelých 60 km od Paříže a je považován za jednu z největších a nejlepších boulderingových oblastí na světě. Lezení v těchto starých, až magických lesích má dlouholetou tradici spadající do 19 století! Někdy kolem roku 1874 zde začala malá skupina alpinistů z Paříže trénovat na alpské kopce, za což tenkrát sklidili jen posměch. Nikdo netušil, že tato skupina smýšlející zcela odlišně od ostatních lezců této doby zde zasadila kořínek úplně nového sportu a otevřela jednu z největších a nejlepších oblastí vůbec. Postupem času se stal Fontainebleau duchovním domovem boulderingu. Dnes v těchto krásných lesích o rozloze 250 km ², najdete tisíce označených pískovcových věží a na nich desítky tisíc pojmenovaných lezeckých cest. Fontainebleau skýtá nekonečné možnosti lezení, perfektní přístup a bezpečné padání povětšinou na písečný a rovný povrch. Prostě boulderingový ráj na zemi.

Náročnost

Tato výprava je prakticky nenáročná a je určena pro začínající a mírně pokročilé lezce. Přesuny k pískovcovým věžím a kamenům jsou většinou do 30 minut chůze s bouldermatkou na zádech. Navštívíme však i oblasti, které jsou vzdáleny pouze 5 minut chůze od vozidla. Obtížnosti zkoušených cest budou od stupnice 5A a záleží pak na každém, kolik a jak těžké cesty zvolí.

Průvodce

Jan Stadtherr

Je to náruživý lezec srdcem i duší. Janek, jak ho blízcí přátele nazývají, nerozlišuje rozdíl mezi boulderingem či lanem, je to prostě způsob života. Skrze lezení poznal spoustu opravdových přátel a objevil krásné zákoutí nejen naší země, ale i cizích krajin, do kterých by jinak ani nezavítal.

Mezi oblíbené stálice patří Moravský Kras, který vždy dokáže překvapit a rychle udělit cenné lekce, které lze promítnout nejen do lezeckého života, ale také do toho každodenního. Když poprvé zavítal do Fontainebleau, oblast si doslova zamiloval. Stalo se tak nejen díky rozmanitosti lezeckého stylu a přírodě, ale také díky voňavým pekárníčkám, vytříbeným vínům a smradlavým sýrům.

Mezi jeho oblíbené roční období patří jaro, kdy vše kvete a po zimní dřímotě zase ožívá, ale stejně tak má rád i podzim. Nejen pro příznivé teploty, ale hlavně pro samosběr jablíček, kterému se intenzivně a s oblibou věnuje.

Bezpečnost

Bouldering sebou nese objektivní rizika, která nelze vyloučit. Jedná se zejména o nekontrolovaný pád z výšky maximálně třech metrů, který při nedodržení pokynů průvodce může vést k pohmožděninám, výronům a v krajních případech i zlomeninám. Je třeba dodržovat všechny zásady tohoto jinak jedinečného a krásného sportu. Vše bude na místě důkladně vysvětleno, a to zejména správné posouvání speciálních dopadových matrací tzn. „bouldermatek“ a techniku vzájemného chytání, která se nesmí podcenit! Průvodce na akci zajišťuje pouze maximální podporu a logistické zázemí, samotný výstup je pak na každém z nás. Fontainebleau je však známý svým povětšinou rovným a písčitým povrchem, což v kombinaci s boulder matrací dělá z této oblasti jednu z nejbezpečnějších vůbec.

Doprava

Pojedeme v malé skupince maximálně devítii lidí. Pro dopravu použijeme novější a pohodlnou dodávku, která vyniká spolehlivostí. Řídit bude většinou průvodce, po domluvě nebo v případě nutnosti některý z účastníků.

Ubytování

Ubytování je v ceně výpravy zajištěno v pronajatém, plně vybaveném domě se společenskou místností a kuchyní. Dům se nachází cca 8 minut od první velké lezecké oblasti.

Stravování

Jídlo si každý řeší sám. V domě je plně vybavená kuchyň. Společné vaření, nebo vaření ve skupinách či jednotlivě bývá proto nejlepší volbou. Část jídla si můžeme nakoupit již v Čechách, většinu však na místě v supermarketech. Samozřejmě je možné zajít si do restaurací, které jsou nedaleko ubytování.

Výbava a půjčovna

Fontainebleau je oblast, kam se jezdí za lezením prakticky celoročně. Koncem března bývají dobré podmínky, může se však stát, že bude chladněji, a proto doporučujeme teplé oblečení sebou. Pod bouldery je ideální tenká či hrubší péřová bunda a dostatečně slušivá zimní čepice. Bambule výhodou. Toto je záruka, že mezi jednotlivými přelezy nevychladnete😉

Zapůjčení bouldermatek je v ceně výpravy. Na vyžádání je možno také zapůjčit lezecké boty. Také doporučujeme vzít s sebou dostatečné množství magnesia a krém na prolezenou kůži na rukou.

Program
 1. Den:

Ranní odjezd z lezeckého centra HANGAR v brzkých ranních hodinách

 1. Den:

Warp up v oblasti Buthiers Tennis/Piscine, která je cca 8min autem. Hezká oblast, kde je nespočet pískovcových věží v obtížnostech od 5A přímo u auta.

 1. Den:

Návštěva oblasti Le Cuvier (Bas Cuvier). Tato oblast je jedna z nejznámějších v celém fontáčovském lese. Nachází se zde první 6A z roku 1946, cesta La Marie-Rose.

 1. Den:

Třetí den lezení a tedy kritický. Svaly bolí, kůže pálí, ale ještě to půjde! Další parádní oblast Cul de Chien. Je to oblast v jedinečném prostředí, kde jsou veškeré bouldry poházené na písečné „sahaře“. Nachází se zde legendární cesta Le Toit du Cul de Chien. Ti z vás, kdo už budou mít dost a nebudou chtít o lezení ani slyšet, můžou dát match v Pétanque:D Výherce si pak vychutná pohodu na lehátku, na písečné pláži s drinkem z kokosového ořechu.

 1. Den:

Restday. Návštěva Paříže.

 1. Den:

Odjezd do oblasti Franchard Isatis. V této oblasti se nacházejí jedny z nejznámějších cest jako Karma nebo Rainbow Rocket. Jsou zde stovky bouldrů v obtížnosti od 3 do 7c.

 1. Den:

Oblast Roche aux Oiseaux. Třešinka na lezeckém dortu. Až příliš mnoho krásných cest na přelezení. Poslední den už toho ale bývá víc než dost. Proto vybereme pár nejkrásnějších linek a v odpoledních hodinách navštívíme město Fontaineblau, s jedním s nejrozsáhlejších zámeckých parků, zařazený do světového dědictví UNESCO. Zde dáme zasloužený strečink a jógu a společně se rozloučíme s tímto lezeckým rájem.

 1. Den:

Návrat do Brna.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Sportovního lezení Hangar a Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláře Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

Cena: 13 990 Kč
Termín: 2. – 9. 9. 2023
Cena zahrnuje:

 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • 7x noc v plně vybaveném domě
 • Vysvětlení metodiky a techniky boulderingu
 • Zajištění průvodce se zkušenostmi a adekvátním vzděláním
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě, GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (bouldermatky, náhradní lezečky)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH

Cena nezahrnuje:

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Vstupy do parků

Poznámka k výpravě: Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 7.

Partner výpravy

V případě, že nastanou jakékoliv komplikace s omezením vjezdu do zahraničí, budou si moct účastníci vybrat ze dvou variant: a) vrácení peněz v plné výši do 24 h na účet. b) přihláška na nový termín stejné výpravy.

Objednávka výpravy

OBJEDNAT VÝPRAVU ZDE (odkaz Vás přesměruje na partnery výpravy Expedition club)