fbpx

Zillertal

Skalnaté horské údolí v srdci Alp, táhnoucí se z nadmořské výšky 500 m.n.m, až po ledovec ve třech a půl kilometrech. Ne nadarmo je toto místo považováno za kolébku alpinistických horolezců, žulové věže a věžičky najdete prakticky všude kam se podíváte. Kde se skály nezvládly prořezat krajinou, tam zůstaly zelené louky, na nichž místní farmáři pasou své krávy a ovce. Styl života v údolí je zde po desítky generací stále stejný, a to je jeden z mnoha důvodů, proč má toto místo své nezaměnitelné kouzlo, a proč se zde stále rádi vracíme. Sportovní lezení, horské lezení a bouldering v údolí vydá na několik let, a proto jsme si připravili pestrý program jen toho nejlepšího z boulderingu v Zillertalském údolí.

Náročnost

Tato výprava je prakticky nenáročná a je určena pro začínající a mírně pokročilé lezce. Přesuny k žulovým věžím a kamenům jsou většinou do 30 minut chůze s bouldermatkou na zádech. Navštívíme však i oblasti, které jsou vzdáleny pouze 5 minut chůze od vozidla. Obtížnosti zkoušených cest budou od stupnice 5B a záleží pak na každém, kolik a jak těžké cesty zvolí.

Průvodce

Ahoj,

jmenuji se Honza Jurečka. Původem jsem z Opavy, ale již 10 let bydlím v Brně. Mám vystudovanou sportovní fakultu a dnes již 4. rokem na této fakultě učím lyžování a lezení. 

S lezením jsem začal zhruba ve 12 letech. Začátky byly krušné a plné strachu z výšky. Postupně jsem to ale překonal a začal jsem jezdit do skal. Někdy během studia na vysoké škole jsem objevil kouzlo boulderingu, sehnal jsem první bouldermatku a má lezecká kariéra nabrala jasný směr. Na lezení s lanem samozřejmě nedám dopustit a stále to považuji za královskou disciplínu. Bouldering je ale zkrátka něco jiného. Znamená pro mě maximální volnost a pohodu. Skoro až útěk od každodenních starostí. 

Pravidla jsou velice jednoduchá: lezečky, mágo, umístit bouldermatku, očistit chyty… a může začít ten krásný proces objevování lezeckých pohybů, které v ideálním případě vynesou lezce až nahoru na kámen. 

Už během prvních lezeckých výletů jsem se na boulderingu stal lehce závislý. My Brňáci máme to štěstí, že v okolí je větších či menších lezeckých oblastí obrovské množství a každý rok přibývají další. Vždy o prázdninách si také snažím najít alespoň dva týdny na pořádný výlet a vyrazit za lezením kamkoliv po Evropě. 

Zillertal je považován za jednu z nejkrásnějších bouldrových oblastí na světě. Bude mi velikým potěšením s vámi tuto oblast prozkoumat a sdílet s vámi ty jedinečné pocity, které bouldering přináší.

Bezpečnost

Bouldering s sebou nese objektivní rizika, která nelze vyloučit. Jedná se zejména o nekontrolovaný pád z výšky maximálně třech metrů, který při nedodržení pokynů průvodce může vést k pohmožděninám, výronům a v krajních případech i zlomeninám. Je třeba dodržovat všechny zásady tohoto jinak jedinečného a krásného sportu. Vše bude na místě důkladně vysvětleno, a to zejména správné posouvání speciálních dopadových matrací tzn. „bouldermatek“ a techniku vzájemného chytání, která se nesmí podcenit! Průvodce na akci zajišťuje pouze maximální podporu a logistické zázemí, samotný výstup je pak na každém z nás.

Doprava

Pojedeme v malé skupince maximálně osmi lidí. Pro dopravu použijeme novější a pohodlnou dodávku, která vyniká spolehlivostí. Řídit bude většinou průvodce, po domluvě nebo v případě nutnosti některý z účastníků.

Ubytování

Ubytování je v ceně výpravy zajištěno v apartmánech horské chaty, s výhledem na celé údolí. Místo, kde si po večerech rádi společně posedíme u dobré kávy, nebo vychlazeného piva.

Stravování

Jídlo si každý řeší sám. Apartmány disponují dobře vybavenými kuchyněmi. Společné vaření, nebo vaření ve skupinách bývá proto nejlepší volbou. Část jídla si můžeme nakoupit již v Čechách, většinu však na místě v supermarketech.

Výbava a půjčovna

Přesto, že je bouldering na výbavu poměrně nenáročný sport, je třeba myslet na to, že se budeme pohybovat v horách. Dobré a teplé oblečení, obzvláště proti dešti a pevné boty by neměly chybět žádnému z účastníků výpravy.

Už jsme zažili, že rozdíl mezi dolní části údolí, oproti horním pasážím byl až 20°!!

Zapůjčení bouldermatek je v ceně výpravy. Na vyžádání je možno také zapůjčit lezecké boty. Také doporučujeme vzít s sebou dostatečné množství magnesia a krém na prolezenou kůži na rukou.

Program
 1. Den:

Ranní odjezd z lezeckého centra HANGAR. Krátká zastávka a koupačka v horském jezeře Mondsee. Ubytování a první společný večer v Zillertalu.

 1. Den:

Ginzling Wand. Příjemné lezení v chládku borovicového lesa kousíček od auta a dobré hospody. Vysvětlení metodiky a bezpečnosti při boulderingu v alpách.

 1. Den:

Bouldering v oblasti travnatých luk Kaserler Alm. Večerní návštěva Mayrhofenu, kde doplníme lezecké zásoby v místním mountainshopu, potraviny v supermarketu a tekutiny v irském baru Scotland Yard Pub.

 1. Den:

Rest day. Kůže na prstech prolezená, svaly pálí a bude třeba vypnout a dát nějaký ten relax. Jestli ho strávíme treky kolem fascinujících vysokohorských jezer, půjčením horských kol a zkouškou trailů místních bike parků, nebo jen pohodovou návštěvou Innsbrucku a koupáním v jezeře Mieming, bude záležet na počasí a náladě výpravy.

 1. Den:

Objevování a lezení těch nejkrásnějších žulových skvostů v Zillertalu v oblastech Sundergrund. Pozn. Pozor na místní horské kozy, jsou všude, jsou paličaté a teritoriální. Často se stane, že si na vyhlídnutý boulder budeš hold muset počkat. Kozel tě tam zkrátka nepustí:D

 1. Den:

Objevování žulových bloků v oblasti Zillergrund

 1. Den:

Návrat do Brna s možností návštěvy orlího hnízda Berchtesgaden National Park.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Sportovního lezení Hangar a Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláře Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Cena: 12 990 Kč
Termín: 11. – 17. 7. 2022
Cena zahrnuje:

 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • 6x noc v plně vybavených apartmánech
 • Vysvětlení metodiky a techniky boulderingu
 • Zajištění průvodce se zkušenostmi a adekvátním vzděláním
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě, GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (bouldermatky, náhradní lezečky)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH

Cena nezahrnuje:

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Vstupy do parků

Poznámka k výpravě: Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 8.

Objednávka výpravy Zillertal 2022

(odkaz Vás přesměruje na partnery výpravy Expedition club)