Souboje o poháry a tituly mistrů a Mistryň ČR v boulderingu

Náměstí ve Slaném není proslulé pouze jeho radnicí s cibulovou střechou, ale i jedním z největších lezeckých svátků roku. Každý rok na konci září se zde sjedou nejlepší lezci a lezkyně ČR utkat se o tituly mistrů a mistryň České republiky v boulderingu.

Mistrovství má prověřit lezce do největších detailů, ukázat kolik toho vydrží a jestli celý rok trénovali tvrdě, a i letos tomu nebylo jinak.

Za Hangar Rockets jsme do boje o cenné kovy poslali 8 zkušených závodníků.

První na řadu přišli Terka Martincová a Marek Šoukal v kategorii B. Terka velice přesvědčivým výsledkem prošla páteční kvalifikací s výsledkem 4 topy a 5 zón se umístila na 4. místě a zaslouženě postoupila do sobotního finále. Marek způsobil svým trenérům mírný infarkt, když topoval třetí boulder až v posledních 2 vteřinách, a až tím si zajistil své místo ve finále.

Páteční program pokračoval kvalifikací kategorie A, která je sloučena s kategorií juniorek a žen. Barča Sedláková, která nás jako jediná v této kategorii reprezentovala si šetřila topovací náladu na sobotu a její zápis po náročné kvalifikaci byl 4 zóny na 6 pokusů, ale i to stačilo na postup do sobotního semifinále.

Jak tvrdil Štěpán (trenér) pár dní před začátkem MČR: „Všichni tři mají na to, aby se do finálových nebo semifinálových kol probojovali, jsou ve skvělé formě, záleží jen na tom, jak to ustojí v hlavě.“ Vypadá to, že to ustáli dobře a prodali vše na čem tvrdě celý rok pracovali. Skvělá práce závodníků i trenéra!

Poslední páteční kolo byla kvalifikace mužů, kde nás reprezentoval šéf trenér Hangar Rockets Štěpán Volf. Štěpán se zdál být ve formě stejně jako jeho svěřenci. Kvalifikačním kolem prošel se 4 topy a 5 zónami a postoupil do sobotního semifinále.

Sobota začala semifinálovými koly žen a můžu. Ženy, i s naší Barčou, měly uzavření izolace již v 7:15. Barči očividně vstávání v brzkých ranních hodinách nedělá žádný problém a do boulderů v semifinále se vrhla s vervou. Nevíme, jestli to bylo ranní hodinou nebo tím, že měla každý boulder sama pro sebe na 5 minut a nikdo jí nerozptyloval, ale předvedla jeden z jejich nejlepších výsledků v závodní kariéře. S konečný výsledkem 2 topy a 4 zóny ji pouze jeden pokus na top dělil od finále MČR žen, což je skvělý výsledek a doufáme, že v příštím roce jí ve finále budeme moct fandit. 😉 Barča se v kategorii A umístila na 5. místě a celkově skončila na 7.místě, což je v této nabité konkurenci opravdu skvělé umístění.

Den pokračoval semifinále mužů. Štěpán se cítil dobře a první tři bouldery poslal na flash. Na boulderu číslo 4 chtěl využít svých silových dispozic a pokusil se vynechat pár chytů v kolmici a přiblížit se rychleji topu. To se mu, bohužel, nepodařilo a boulder číslo 4 zůstal nevylezen, což ho stálo účast ve večerním finále. Do finále se dostali jen lezci, kteří topli všechny 4 bouldery. Štěpán byl z výsledku zklamaný, ale i 8.místo v tak velké konkurenci je za nás paráda!

Po semifinálových kolech bylo na řadě první kolo finálové, a to kategorie B holky i kluci. Všichni naběhli na závodní stage společně a i přesto, že tam bylo občas na 8 boulderech opravdu těsno, nikdo nedostal kopanec do hlavy ani nikdo na nikoho nespadnul.

Marek trošku koulel očima, když zjistil, že hned první boulder je neskutečná silovka, do které jen nastoupit bylo pořádně obtížné. Nepodařilo se mu získat ani zónu, což se nepovedlo i dalším 6 závodníkům, jediný, kdo boulder topnul, byl Honza Štípek, který ve Slaném vypadal v perfektní formě. Boulder číslo 2 byl víc Markův styl a podařilo se mu ho vylézt na druhý pokus, bylo vidět, že zapracoval na patičkování a možná se i častěji protahuje. 😉 V boulderu číslo 3 se dostal v pohodě do zóny, ale mikro malé lišty ho zastavili v postupu k topu. Čtyřka od pohledu vypadala jako Markův styl, ale náskok do zóny se mu nedařil a šlo vidět, že už je po dvou dnech závodění opravdu unavený. Bohužel, časový limit byl neúprosný a čtyřka zůstala bez zápisu topu i zóny. Marek v těžkém finále skončil na skvělém 5.místě a potvrdil tak, že jeho forma je stabilní a s vytrvalým tréninkem se posouvá dál.

Terka vypadala, že na ní závodní nervozita pořádně působí, ale do boulderu číslo 1 nastoupila přesvědčivě a hned v prvním pokusu šahala po topu, bohužel, se jí nepodařilo přidat druhou ruku a top tak potvrdit. Snažila se ze všech sil, ale na správné řešení přiložení druhé ruky nepřišla. V boulderech 2 a 3 byla Terka blízko zóny, ale nepodařilo se jí správně poskládat do spleti chytů a struktur a zóny i přes obří snahu zůstali nedobity. Čtyřka vypadala jako zapeklitý průtlakový kousek. Terce se podařilo dostat do zóny na první pokus, ale dostat se přes mantl s vysokou patičkou se jí nepodařilo. Celkově z toho bylo 7. místo, ze kterého byla Terka trochu zklamaná, ale za nás skvělý výkon. Těšíme se na její výkony v příštím roce!

Vyvrcholením závodního víkendu bylo finále mužů a žen o mistra a mistryni ČR v boulderingu, tentokrát, bohužel, bez účasti lezců z řad Hangar Rockets. Finále žen přesvědčivě ovládla Arina Jurčenko a mezi muži si titul zaslouženě vybojoval Martin Stráník.

Štěpán Volf na základě výsledků z celé série závodů ČP v boulderingu získal 2. místo! Gratulujeme a doufáme, že ho na stupních vítězů uvidíme znovu i v příštím roce.

Oslava titulů probíhala dlouho do noci, ale my jsme šli spát, protože v neděli nastupovali naši čtyři nejmladší závodníci, kteří byli odhodláni pořádně zabrat a podrobit bicáky další zkoušce.

Malí závodníci zvládají vstávání lépe než trenéři, protože když v 6:45 zazvonil budík, někteří už nervozitou ze závodního dne pochodovali po pokoji. Registrace kategorie U10 byla již v 7:45, takže rychle nasnídat, vyčistit zuby a hurá na náměstí mrknout na bouldery.

V kategorii U10 tradičně nastoupili Maruška Skřičková a Kryštof Rataj. Měli nachystáno 6 zapeklitě vypadajících boulderů, u kterých si i trenéři říkali, že by teda museli zabrat, aby je vylezli. Marušku a Kryštofa to ale nezaleklo a prvními 5 bouldery prolítli jak draci na flash nebo na druhý pokus. Jejich průběžné pořadí vypadalo velice slibně a objevovali se na medailových pozicích. Pak přišel na řadu poslední, nevylezený boulder číslo 3, před kterým se shromáždily děti z celého startovního pole. Boulder měl dlouhý náskok do zónového chytu, což dělalo většině dětí problém. Prvním se tuto sekvenci chytů podařilo rozluštit Vojtovi Ambrozovi a Tomáši Králíkovi, kteří si tím pojistili první místo v této kategorii. V klučičí kategorii už to tedy byl pouze boj o 3.místo. Kryštof byl nervózní, ale nakonec se mu podařilo v posledních 10 minutách dolézt k zóně a šahat po topu, ale bohužel nezvládl přiložit druhou ruku. Tento výkon se mu podařilo zopakovat ještě jednou, u topu to vypadalo nadějněji, než pokus předtím, ale druhou ruku se mu k topovému chytu opět nepodařilo přiložit. I přesto si Kryštof dolezl pro zasloužené 3. místo. Maruška měla nervy nadranc a z ní měli nervy nadranc zase trenéři. Maruška dominovala na předešlých 3 závodech ČP v boulderingu, ale ve Slaném se Emě Cibulkové a Klaudii Kaplan podařilo ji přelézt právě na bouldru číslo 3. Bylo poznat, že by moc chtěla ještě zabrat a znovu vyhrát, ale v posledních 5 minutách se jí podařilo dolézt pouze k zóně, ale top zůstal stejně jak u Kryštofa nezdolán. Maruška stejně jako Kryštof obsadila skvělé 3. místo.

Další a pro nás poslední kategorie MČR ve Slaném byla kategorie U12. Do této kategorie jsme poslali bojovat a sbírat cenné zkušenosti Klárku Jandlovou a Alexe Lomitzkého. Pokud si trenéři u kategorie U10 říkali, že by museli zabrat, aby některé bouldery vylezli, tak u kategorie U12 jim bylo jasné, že některé bouldery by spíš nevylezli. Klárka a Alex byli ale odvážní, a i když nesbírali jeden top za druhým, tak se jim podařilo dolézt do několika zón a posbírat spoustu cenných zkušeností. Bouldery v tomto kole na ně byli opravdu těžké, ale doufáme, že je to povzbudí v dalším tréninku a budou v závodech pokračovat. Jsme moc rádi, že i přesto že se prozatím neumisťují na prvních pozicích, tak se závodů účastní a nevěsí nešťastně hlavy.

Nedělním vyvrcholením bylo vyhlášení celkového pořadí v sérii závodů ČP pro kategorie U10-U14. Věděli jsme, že naši nejmladší závodníci si celý rok vedli dobře a pořádně makali, a to se jim zaslouženě vrátilo. Kryštof si dolezl pro 3. místo v celkovém pořadí ČP v boulderingu a Marušce se podařilo tuto sérii vyhrát a odvezla si první zlatý pohár. Prďolům gratulujeme! 😉

Sečteno podtrženo Hangar Rockets si z MČR ve Slaném za rok 2022 odváží dvě třetí místa v nejmladší kategorii U10. V celé sérii závodu ČP v boulderingu 2022 se nám podařilo posbírat všechny místa na bedně, a to 1. místo pro Marii Skřičkovou (kategorie U10), 2. místo pro Štěpána Volfa (dospělí) a 3. místo pro Kryštofa Rataje (kategorie U10). Všem medailistům moc gratulujeme! Chtěli bychom i moc pogratulovat a poděkovat dalším závodníkům Hangar Rockets, kteří se celý rok pravidelně účastnili ČP v boulderingu. Je potřeba zmínit, že někteří z těchto závodníků byli nominováni do reprezentace ČR, jiní si vylezli svá nejlepší umístění, a hlavně VŠICHNI udělali velký krok dopředu!

Moc děkujeme všem závodníkům za skvělou reprezentaci v boulderovém kolotoči ČP za rok 2022!

AUTOR TEXTU: Maky Nováčková

AUTOR FOTOFRAFIÍ: Petr Chodura